And the Winner Is…

Hello readers!

Okay, we’re not quite at the winners yet, but the final nominees for the Hugo Awards have been announced! The nominees are submitted by members of CoNZealand and several different WorldCon members from all over the world. While WorldCon is going to be only virtual this year, the winners will be announced August 1st in an online format that will be announced closer to the date.

On a personal level, we are thrilled that several of our favorite books and authors have made the finalist list. I, for one, am extremely relieved that I am not a voting member CoNZealand, because I do not think I would ever be able to choose between some of these titles!

Check out the full list below–obviously, while we can’t ship you things like the fancast nominees, we are perfectly happy to aid you in your quest to read all the novel, novella, and graphic novel noms! The titles that we can get you will be bolded and you can click on them to purchase them from our website!

0


2020 Hugo Award Finalists

Best Novel

Best Novella

Best Novelette

  •  “The Archronology of Love”, by Caroline M. Yoachim (Lightspeed, April 2019)
  • “Away With the Wolves”, by Sarah Gailey (Uncanny Magazine: Disabled People Destroy Fantasy Special Issue, September/October 2019)
  • “The Blur in the Corner of Your Eye”, by Sarah Pinsker (Uncanny Magazine, July-August 2019)
  • Emergency Skin, by N.K. Jemisin (Forward Collection (Amazon))
  • “For He Can Creep”, by Siobhan Carroll (Tor.com, 10 July 2019)
  • “Omphalos”, by Ted Chiang (Exhalation (Borzoi/Alfred A. Knopf; Picador))

Best Short Story

  • “And Now His Lordship Is Laughing”, by Shiv Ramdas (Strange Horizons, 9 September 2019)
  • “As the Last I May Know”, by S.L. Huang (Tor.com, 23 October 2019)
  • “Blood Is Another Word for Hunger”, by Rivers Solomon (Tor.com, 24 July 2019)
  • “A Catalog of Storms”, by Fran Wilde (Uncanny Magazine, January/February 2019)
  • “Do Not Look Back, My Lion”, by Alix E. Harrow (Beneath Ceaseless Skies, January 2019)
  • “Ten Excerpts from an Annotated Bibliography on the Cannibal Women of Ratnabar Island”, by Nibedita Sen (Nightmare Magazine, May 2019)

Best Series

Best Related Work

Best Graphic Story or Comic

Best Dramatic Presentation, Long Form

  • Avengers: Endgame, screenplay by Christopher Markus and Stephen McFeely, directed by Anthony Russo and Joe Russo (Marvel Studios)
  • Captain Marvel, screenplay by Anna Boden, Ryan Fleck and Geneva Robertson-Dworet, directed by Anna Boden and Ryan Fleck (Walt Disney Pictures/Marvel Studios/Animal Logic (Australia))
  • Good Omens, written by Neil Gaiman, directed by Douglas Mackinnon (Amazon Studios/BBC Studios/Narrativia/The Blank Corporation)
  • Russian Doll (Season One), created by Natasha Lyonne, Leslye Headland and Amy Poehler, directed by Leslye Headland, Jamie Babbit and Natasha Lyonne (3 Arts Entertainment/Jax Media/Netflix/Paper Kite Productions/Universal Television)
  • Star Wars: The Rise of Skywalker, screenplay by Chris Terrio and J.J. Abrams, directed by J.J. Abrams (Walt Disney Pictures/Lucasfilm/Bad Robot)
  • Us, written and directed by Jordan Peele (Monkeypaw Productions/Universal Pictures)

Best Dramatic Presentation, Short Form

  • The Good Place: “The Answer”, written by Daniel Schofield, directed by Valeria Migliassi Collins (Fremulon/3 Arts Entertainment/Universal Television)
  • The Expanse: “Cibola Burn”, written by Daniel Abraham & Ty Franck and Naren Shankar, directed by Breck Eisner (Amazon Prime Video)
  • Watchmen: “A God Walks into Abar”, written by Jeff Jensen and Damon Lindelof, directed by Nicole Kassell (HBO)
  • The Mandalorian: “Redemption”, written by Jon Favreau, directed by Taika Waititi (Disney+)
  • Doctor Who: “Resolution”, written by Chris Chibnall, directed by Wayne Yip (BBC)
  • Watchmen: “This Extraordinary Being”, written by Damon Lindelof and Cord Jefferson, directed by Stephen Williams (HBO)

Best Editor, Short Form

  • Neil Clarke
  • Ellen Datlow
  • C.C. Finlay
  • Jonathan Strahan
  • Lynne M. Thomas and Michael Damian Thomas
  • Sheila Williams

Best Editor, Long Form

  • Sheila E. Gilbert
  • Brit Hvide
  • Diana M. Pho
  • Devi Pillai
  • Miriam Weinberg
  • Navah Wolfe

Best Professional Artist

  • Tommy Arnold
  • Rovina Cai
  • Galen Dara
  • John Picacio
  • Yuko Shimizu
  • Alyssa Winans

Best Semiprozine

  • Beneath Ceaseless Skies, editor Scott H. Andrews
  • Escape Pod, editors Mur Lafferty and S.B. Divya, assistant editor Benjamin C. Kinney, audio producers Adam Pracht and Summer Brooks, hosts Tina Connolly and Alasdair Stuart
  • Fireside Magazine, editor Julia Rios, managing editor Elsa Sjunneson, copyeditor Chelle Parker, social coordinator Meg Frank, publisher & art director Pablo Defendini, founding editor Brian White
  • FIYAH Magazine of Black Speculative Fiction, executive editor Troy L. Wiggins, editors Eboni Dunbar, Brent Lambert, L.D. Lewis, Danny Lore, Brandon O’Brien and Kaleb Russell
  • Strange Horizons, Vanessa Rose Phin, Catherine Krahe, AJ Odasso, Dan Hartland, Joyce Chng, Dante Luiz and the Strange Horizons staff
  • Uncanny Magazine, editors-in-chief Lynne M. Thomas and Michael Damian Thomas, nonfiction/managing editor Michi Trota, managing editor Chimedum Ohaegbu, podcast producers Erika Ensign and Steven Schapansky

Best Fanzine

  • The Book Smugglers, editors Ana Grilo and Thea James
  • Galactic Journey, founder Gideon Marcus, editor Janice Marcus, senior writers Rosemary Benton, Lorelei Marcus and Victoria Silverwolf
  • Journey Planet, editors James Bacon, Christopher J Garcia, Alissa McKersie, Ann Gry, Chuck Serface, John Coxon and Steven H Silver
  • nerds of a feather, flock together, editors Adri Joy, Joe Sherry, Vance Kotrla, and The G
  • Quick Sip Reviews, editor Charles Payseur
  • The Rec Center, editors Elizabeth Minkel and Gavia Baker-Whitelaw

Best Fancast

  • Be The Serpent, presented by Alexandra Rowland, Freya Marske and Jennifer Mace
  • Claire Rousseau’s YouTube channel, produced & presented by Claire Rousseau
  • The Coode Street Podcast, presented by Jonathan Strahan and Gary K. Wolfe
  • Galactic Suburbia, presented by Alisa Krasnostein, Alexandra Pierce and Tansy Rayner Roberts, producer Andrew Finch
  • Our Opinions Are Correct, presented by Annalee Newitz and Charlie Jane Anders
  • The Skiffy and Fanty Show, presented by Jen Zink and Shaun Duke

Best Fan Writer

  • Cora Buhlert
  • James Davis Nicoll
  • Alasdair Stuart
  • Bogi Takács
  • Paul Weimer
  • Adam Whitehead

Best Fan Artist

  • Iain Clark
  • Sara Felix
  • Grace P. Fong
  • Meg Frank
  • Ariela Housman
  • Elise Matthesen

Lodestar Award for Best Young Adult Book

Astounding Award for the Best New Science Fiction Writer, sponsored by Dell Magazines

  • Sam Hawke (2nd year of eligibility)
  • R.F. Kuang (2nd year of eligibility)
  • Jenn Lyons (1st year of eligibility)
  • Nibedita Sen (2nd year of eligibility)
  • Tasha Suri (2nd year of eligibility)
  • Emily Tesh (1st year of eligibility)

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s